امروز پنجشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸
کاربر مهمان خوش آمدید، ورود/ثبت‌نام

Opacity و Fill در فتوشاپ چه تفاوتی دارند؟

Opacity و Fill در فتوشاپ چه تفاوتی دارند؟

یکی از سوال هایی که ممکن است برای کاربران پیش بیاید این است که Opacityو Fill چه تفاوتی با هم دارند؟ آیا کاربرد این دو قابلیت مثل هم است؟ این سوال خوبی است زیرا در اکثر موارد این دو یک کار انجام می دهند.

هر دو گزینه ی Opacityو Fill شفافیت لایه را تغییر می دهند. شفافیت یعنی اینکه چه مقدار از لایه های زیرین از میان لایه ی فعلی قابل مشاهده باشند. در اکثر مواقع برای افزایش شفافیت لایه مقدار Opacityیا Fill را کاهش می دهیم. اگر Fill هم مانند Opacityعمل می کند پس به وجود هر دو چه نیازی هست؟ آیا هیچ تفاوتی بین آنها وجود ندارد؟

تفاوت اصلی بین Opacity و Fill به Layer Styles برمیگردد. اگر هیچ استایلی (افکتی) مثل سایه، برجسته کردن، ضربه یا درخششی ایجاد نکرده باشید کار Opacity و Fill کاملا شبیه هم خواهد بود. از طرفی دیگر اگر یک یا چند استایل به لایه اضافه کرده باشید Opacity و Fill خیلی متفاوت عمل خواهند کرد. اکنون با ذکر یک مثال آن را بررسی می کنیم.

یک تصویر در فتوشاپ باز کرده و یک کلمه دلخواه روی آن تایپ کنید.

اگر به پنل لایه ها نگاه کنید عکس یک دختر را روی پس زمینه می بینید. و کلمه ی Love که دقیقا بالای آن در یک لایه ی Type قرار دارد ( حالت کمانی کلمه را با استفاده از Create warped text ایجاد کنید).

همچنین یک کپی از همین لایه در بالای لایه ی Love ایجاد کرده نام آنرا LOVE copy ولی فعلا آن را پنهان کنید.
گزینه ی Opacity در قسمت بالای سمت راست پنل لایه ها قرار دارد و گزینه ی Fill هم درست زیر آن قرار گرفته است. در حالت پیش فرض مقدار هر دو ۱۰۰% را نشان می دهد که به این معناست که کلمه Love کاملا واضح و قابل دیدن است.
حال برای امتحان میزان Opacityرا به ۵۰% کاهش دهید تا ببینید چه اتفاقی می افتد.

با تغییر Opacityبه ۵۰% کلمه ی Love 50% شفاف می شود که باعث می شود مقداری از تصویر پس زمینه از درون آن قابل دیدن شود.

Opacity و Fill در فتوشاپ چه تفاوتی دارند؟

اکنون مقدار Opacity را به ۱۰۰% برمیگردانید و این بار مقدار Fill را به ۵۰% کاهش دهید.

بسیار خب همانطور که میبینید با تغییر Fill به ۵۰% دوباره Love 50% شفاف می شود و دقیقا همان شکلی می شود که با Opacity50% بدست آمد.
تفاوت Opacity و Fill هنگام کار با استایل ها

تا به حال اصلا تفاوتی بین گزینه های Opacity و Fill وجود نداشته است البته این به این دلیل بود که از هیچ استایلی روی لایه ها استفاده نکرده بودیم. بیایید ببینیم اگر از لایه ی دیگری استفاده کنیم چه اتفاقی می افتد.

چشم لایه ی Love را با کلیک روی علامت چشم خاموش کنید.

با این کار کلمه Love از صفحه محو می شود. سپس لایه ی Love copy را با کلیک روی آیکون visibility روشن کنید.

این لایه دقیقا حاوی همان کلمه ی Love است ولی با این تفاوت که تعدادی استایل ( افکت ) روی آن اعمال شده است. استایل های stroke,drop shadow,bevel,emboss روی این لایه اعمال شده اند.

با کلیک روی فلش کوچکی که کنار آیکون fx قرار دارد می توان افکت های اعمال شده را مشاهده کرد.

Opacity و Fill در فتوشاپ چه تفاوتی دارند؟

حالا Opacity این لایه را به ۵۰% کاهش دهید. همانگونه که متوجه می شوید تمام چیزهای روی لایه ۵۰% شفاف می شوند. منظور از تمام چیزها فقط کلمه ی Love نیست بلکه شامل تمام افکت هایی است که روی آن اعمال شده است.

Opacity و Fill در فتوشاپ چه تفاوتی دارند؟

حال Opacityرا به ۱۰۰% بازگردانید و این بار مقدار Fill را به ۵۰% کاهش دهید.

اینجا همان جایی است که تفاوت بین Opacity و Fill مشخص می شود. کاهش Opacity به ۵۰% تمامی چیزهای روی لایه را ۵۰% شفاف می کند از جمله استایل ها. اما با کاهش مقدار Fill به ۵۰% فقط کلمه ی Love 50% شفاف می شود ولی استایل ها بدون تغییر باقی می مانند. هیچکدام از افکت ها با کاهش Fill تغییر نمی کنند.

Opacity و Fill در فتوشاپ چه تفاوتی دارند؟

بسیار خب برای اینکه تفاوت این دو گزینه را بیشتر متوجه شوید، مقدار Fill را به ۰% کاهش دهید.

همانظور که مشاهده می کنید با تغییر Fill به ۰% خود کلمه ی Love کاملا شفاف شده است اما تمام استایل های اعمال شده روی آن باقی مانده اند. پس مقدار Fill هیچگاه روی استایل های لایه اثر نمی گذارد.

Opacity و Fill در فتوشاپ چه تفاوتی دارند؟

دوستان عزیز و کاربران گرامی در این آموزش ساده یاد گرفتید که هنگامی که می خواهید کل لایه را شفاف کنید باید مقدار Opacity را کاهش دهید اما وقتی می خواهید استایل ها دست نخورده باقی بمانند و فقط لایه شفاف شود مقدار Fill را کاهش دهید.

در تصویر زیر می توانید خلاصه عملکرد این آموزش رو مشاهده کنید.

Opacity و Fill در فتوشاپ چه تفاوتی دارند؟

خلاصه عملکرد این آموزش

کاربران عزیز در روزهای آینده با آموزش های کاربردی بیشتری با من همراه باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code