امروز پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
کاربر مهمان خوش آمدید، ورود/ثبت‌نام

Illustrator و Photoshop چه تفاوتی با هم دارند؟

Illustrator و Photoshop چه تفاوتی با هم دارند؟

سلام کاربران عزیز… اگر تازه به سرزمین طراحی گرافیک پا گذاشتید و مشتاقید در مورد ابزار های آن بیشتر بدانید این مطلب مناسب شماست.

نام دو نرم افزار Adobe Illustrator و Photoshop نشان می دهد که هر دو نرم افزار برای کمک به فرایند خلاقیت در تصاویر بکار می روند. با این حال، هر دو دقیقا در خدمت هدف مشابه ای نیستند. یک فرد غیرحرفه ای می تواند با عبارات ساده ای توضیح دهد که Adobe Illustrator نرم افزاری است که بوسیله آن کاربران می توانند یک تصویر جدید برای خود ایجاد کنند، در حالی که فتوشاپ نرم افزاری است که برای دستکاری تنظیمات تصویر مورد استفاده قرار می گیرد.

تفاوت بین نرم افزار Adobe Illustrator و Adobe Photoshop

نرم افزار فتوشاپ ویژگی های مشترکی با Illustrator دارد، با این حال، امکانات موجود در فتوشاپ به پیچیدگی llustrator نیست .

Illustrator از نمودارهای مبتنی بر بردار استفاده می کند که محاسبات ریاضی را بکار می گیرد، با این حال، ابزارهای نقاشی در فتوشاپ چنین جزئیاتی ندارند. در فتوشاپ کاربر تصاویر و نمودارهایی را که پیش از این با Illustrator تصویرگری شده اند، را بهبود می بخشد ، با این حال، Adobe Illustrator تخته رسمی در اختیار کاربر می گذارد تا بتواند طرحی کاملا جدید خلق کند.  

تفاوت رستر (Raster) و وکتور (Vector)

مهمترین تفاوت تکنیک های تصویرسازی است که هر نرم افزار استفاده می کند. فتوشاپ ویرایشگر تصویری (raster-editor) است. به این معنی که تصاویر از پیکسل ها تشکیل شده اند، به همین دلیل اعمال تغییرات روی تصاویر آن را با مشکل مواجه می کند. به عنوان مثال اگر بخواهید تصویری را در فتوشاپ زوم کرده و سیو کنید؛ تصویر پیکسلی خواهد شد. اما ایلاستریتور ویرایشگر برداری (vector editor) است. به این معنی که برنامه از فرمولهای ریاضی برای ایجاد فرم ها و شکل های مختلف استفاده می کند. از آنجایی که تصاویری از نظر تکنیکی حاصل یک سری فرمول هستند؛ می توانید بدون نگرانی آنها بزرگ و کوچک کنید و حرکت و تغییر سایز دهید. برنامه اتوماتیک فرمولها را دوباره محاسبه کرده و نمایش می دهد.

رنگ بندی طبیعی مقابل دقیق (Natural Tone vs. Precision)

تفاوت در کد این دو نرم افزار نتایج جالبی داشته است. در فتوشاپ طراح می تواند طرحی روان و طبیعی حتی در حد تصاویر واقعی خلق کند؛ برای اینکه فتوشاپ دیجیتال آنالوگی برای نقاشی یا طراحی بر روی کاغذ است و تصویر بسیار شبیه زندگی و دنیای واقعی است. از سویی ایلاستریتور می تواند به سطحی از دقت برسد که با اینکه کمتر طبیعی دیده می شود اما برای المنت هایی که باید بدون نقص و عالی باشند مناسب است. برای مثال لوگو باید وکتورسازی شود تا بتوان بدون مشکل و طبق نیاز مشتری بزرگ و کوچک کرد. اما یک پوستر بهتر است در فتوشاپ طراحی شود تا بتوان تصویر طبیعی و پویا داشته باشد. با تمام این اوصاف، طراحانی هستند که این قوانین رو می شکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code