امروز شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰
کاربر مهمان خوش آمدید، ورود/ثبت‌نام

قسمت های مختلف دوربین عکاسی. دیافراگم

قسمت های مختلف دوربین عکاسی. دیافراگم

دوستان عزیز می دانم که منتظر بودید تا باز هم درمورد عکاسی با هم صحبت کنیم. پس امروز هم مرا همراهی کنید تا با نظرات و پیشنهادات شما عزیزان در راستای بهتر شدن گام برداریم.

امروز می پردازم به یکی دیگر از اجزای تشکیل دهنده دوربین عکاسی تحت عنوان دیافراگم.

مثلث عکاسی یک عکس خوب ترکیبی از سه فاکتور مهم است : دیافراگم ، سرعت شاتر و ایزو. این سه فاکتور مهم همواره سه ضلع سازنده ی یک عکس بوده اند.

برای درک بهتر عملکرد دیافراگم از یک مثال ساده استفاده می کنیم. حتماً تاکنون با این مسئله برخورده اید که شخصی از دور دست به شما نزدیک می شود و شما توانایی شناخت وی را ندارید. برای اینکه آن شخص را بهتر ببینید بطور غریزی چشم خود را تنگ و دست خود را بر پیشانی سایه بان می کنید. این کار را برای کاهش نور های شدید محیط انجام می دهید. دیافراگم هم دقیقاً همین کار را انجام می دهد. یعنی با بسته تر شدن ، مانع ورود نور های زائد شده و وضوح بیشتری را در مسافت طولانی تر به دست می دهد. همچنین در شرایطی که نور کم است ، دیافراگم را باز می کنیم تا از حداکثر قدرت عدسی برای همگرایی نور استفاده کنیم. تنظیمات گشادگی دیافراگم نیز در اختیار عکاس است و می تواند بسته به شرایط نوری و فاصله تا موضوع این دریچه را تنگ و گشاد کند.

دیافراگم Aperture

قسمت های مختلف دوربین عکاسی. دیافراگم

میزان باز بودن دیافراگم با یک عدد نشان داده میشود. این عدد شامل کسری است که صورت آن عدد ۱ و مخرج آن معادل نسبت فاصله کانونی به قطر دیافراگم است (اغلب فقط مخرج کسر ذکر میشود ). مثلا دیافراگم ۱۶ ( ۱:۱۶ ) در یک لنز ۵۰ میلیمتری قطری معادل ۳٫۱۲ میلیمتر دارد ( ۳٫۱۲ = ۱۶ : ۵۰ ) و در یک لنز ۳۰۰ میلیمتری قطری معادل با ۱۸٫۷۵ ( ۱۸٫۷۵ = ۱۶ : ۳۰۰ ) یعنی قطر دیافراگم ۱۶ در یک لنز ۳۰۰ میلیمتری بسیار بیشتر از یک لنز ۵۰ میلیمتری است ولی بواسطه فاصله کانونی بیشتر و طول بیشتر لنز ۳۰۰ نسبت به ۵۰ که باعث افت بیشتر نور در لنز ۳۰۰ میلیمتری میشود، در هر دو لنز در دیافراگمهای مساوی ( علیرغم قطر بیشتر دیافراگم لنز ۳۰۰ ) ، میزان نور مساوی از هر دو لنز به فیلم میرسد.

همانطور که گفته شد ، عدد دیافراگم حاصل تقسیم فاصله کانونی لنز بر قطر دیافراگم ( هر دو برحسب میلیمتر ) است. بنابراین هرچه عدد دیافراگم بزرگتر باشد قطر دیافراگم تنگتر و به عبارتی دیافراگم بسته تر است و نور کمتری از آن عبور میکند و هرچه این عدد کوچکتر باشد، دیافراگم بازتر است و نور بیشتری از طریق آن به فیلم عکاسی ( یا حسگر ) میرسد .

قسمت های مختلف دوربین عکاسی. دیافراگم

میزان دیافراگم توسط اعدادی استاندارد نشان داده میشوند :

۳۲ / ۲۲ / ۱۶ / ۱۱ / ۸ / ۵.۶ / ۴ / ۲.۸ / ۲ / ۱.۴ / ۱

اعداد بالا ، اعداد استاندارد دیافراگم هستد. همانطور که ملاحظه میکنید، از چپ به راست ، عدد هر دیافراگم نسبت به دیافراگم ماقبل خود ۱٫۴ برابر بزرگتر است و در اصطلاح یک توقف یا یک استاپ ( f–Stop ) بسته تر است و نسبت به دو عدد ماقبل خود دو برابر است و به عبارتی دو استاپ بسته تر است. بسته تر شدن دیافراگم درهر یک استاپ ، میزان نور عبوری را به ۵۰% کاهش میدهد. مثلآ میزان نوری که از دیافراگم ۱۶ عبور میکند ۱/۲ میزان نوری است که دیافراگم ۱۱ از خود عبور میدهد و یا ۱/۴ نوری است که دیافرگم ۸ اجازه عبور آنرا میدهد.

قسمت های مختلف دوربین عکاسی. دیافراگم

دیافراگم یا Aperture عبارتسهمانطور که متذکر شدیم یکی از این اعداد معرف فاصله کانونی لنز و عدد دیگر معرف بازترین دیافراگم لنز ( دیافراگم ِ حداکثر لنز ) است. دیافراگم حداگثر لنز ممکن است خارج از اعداد استاندارد فوق الذکر باشد. مثلا لنز ۵۰mm F 1:1.8 که دیافراگم حداکثر آن ۱٫۸ است و یا لنز ۱۸۰mm F 1:3.5 که دیافراگم حد اکثر آن معادل ۳٫۵ میباشد.

در لنزهای با فاصله کانونی یکسان، هرچه حداکثر دیافراگم عدد کوچکتری باشد، یعنی لنز دهانه بازتری داشته ، به نور بیشتری اجازه عبور میدهد و در شرایط کم نور، بهتر میتوان از آن استفاده کرد. بعلاوه بواسطه بازتربودن دیافراگم ، در صورت نیاز به عمق میدان کم، آن لنز میتواند عملکرد بهتری داشته باشد ( در ادامه بحث بیشتر توضیح خواهم داد ). به خاطر همین ویژگیها، هرچه حداکثر دیافراگم لنز، عدد کوچکتری باشد ، یعنی لنز، دهانه بازتری داشته باشد، آن لنز مرقوب تر و گرانقیمت تر است . مثلا لنز ۵۰mm F 1:1.8 قیمتی حدود ۸۰۰٫۰۰۰ تومان، لنز ۵۰mm F 1:1.4 قیمتی حدود ۳٫۴۰۰٫۰۰۰ تومان و لنز ۵۰mm F 1:1.2 قیمتی بیش از ۸٫۰۰۰٫۰۰۰ تومان دارد.

دیافراگم، علاوه بر تنظیم میزان نور ورودی به دوربین یک کارکرد بسیار مهم دیگر نیز دارد و آن تاثیر بر عمق میدان عکس است. منظور از عمق میدان، فوکوس بودن قسمتهای مختلفی از سوژه است که در فاصله متفاوتی از دوربین قرار دارند. هرگاه علاوه بر سوژه اصلی ، اجزائ دیگری از عکس که در جلو و یا عقب سوژه قراردارن فوکوس باشند گفته میشود عمق میدان عکس زیاد است و هرگاه فقط شوژه اصلی در فوکوس باشد و اجزای جلو و پشت سوژه خارج از فوکوس باشند ، آن عکس عمق میدان کمی دارد. عمق میدان زیاد برای عکاسی از مناظر و عمق میدان کم برای شرایطی که تمایل به جداسازی سوژه از پس زمینه داریم ( مثل عکاسی چهره، حیوانات و … ) کاربرد دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code