امروز پنجشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۸
کاربر مهمان خوش آمدید، ورود/ثبت‌نام

عکاسی پرتره

عکاسی پرتره

در ادامه ی مبحث شیرین و جذاب عکاسی رسیدیم به عکاسی از چهره که مطمئنم علاقه مندان زیادی دارد. با خواندن مطالب و نکات زیر یاد می گیرید چگونه از چهره عزیزانتان عکس بگیرید. پس برای یادگیری این آموزش با “پی اس دی فروشی” همراه باشید.

عکاسی از صورت نسبت به سایر شاخه های پرتره می تواند به نظر کمی ملاحظه کارانه و حتی شاید گاهی بی روح به نظر بیاید. اما عکس گرفتن از صورت به شکلی صحیح یک هنر است، و در هر عکس پرتره ای یکی از مهمترین قسمت های عکس چهره مدل است. مثل درست کردن یک املت عالی، عکاسی پرتره از یک مدل نیز فرایند ساده ای دارد. با این حال همین جزئیات کوچک هستند که به ظاهر ساده می آیند ولی در کنار هم یک محصول را خیره کننده می کنند (یا در اینجا املت را خوشمزه می کنند). امروز می خواهیم عکاسی استودیویی از چهره یک مدل را تشریح کنیم، پس شما می توانید هر زمانی از این بهره بجویید. همینطور به شما آموزش می دهیم عکس را کمی روتوش و اصلاح کنید.

اگر چه داشتن یک نور کامل را تحت هیچ شرایطی نمی توان ضمانت کرد، ولی با این حال تابستان بهترین زمان برای گرفتن عکس های پرتره در محیط های خارج از استودیو است.

در تابستان به دلیل طولانی تر بودن روز ها زمان بیشتری برای عکاسی خواهید داشت، گرمای هوا شرایط مساعدی را برای شما و مدلتان فراهم می کند تا زمان بیشتری را در بیرون بگذرانید و همچنین اغلب مردم در تابستان سر حال تر از زمستان هستند و همین موضوع باعث می شود که گرفتن عکس های پرتره ی طبیعی و جذاب، آسان شود.

با این حال برای گرفتن عکس های پرتره فوق العاده، چیز هایی بیش از یک روز آفتابی و یک مدل فوق العاده مورد نیاز است. بنابراین تمامی تکنیک های نورپردازی و عکاسی مورد نیاز برای کار حرفه ای در زمینه عکاسی در بیرون از ساختمان در راهنمای کامل ما شرح داده شده است. از کنترل نور طبیعی تا حرفه ای شدن در تنظیم عمق میدان و همین طور متعادل ساختن نوردهی تصویر و تنظیمات مناسب نور فلاش همگی در این مقوله گنجانده شده اند.

عکاسی پرتره

هدف

قبل از گرفتن عکس، باید هدف آن را بدانید. روش گرفتن عکس و ظاهر آن بر چگونگی استفاده از آن عکس تاثیر دارد. با این کار شما می توانید تشخیص دهید که آیا به یک نمای بزرگ از صورت احتیاج دارید یا تنها عکسی از یک زاویه از آن کافی است. همچنین می توانید تشخیص دهید که این عکس باید افقی گرفته شود یا عمودی. مثل اینکه زمانی که می خواهید از صورت یک بچه برای تبریک تولد یا آگهی عکس بگیرید آن عکس باید افقی باشد.

 

عکاسی پرتره

موقعیت

یکی از مزایای مهم عکاسی پرتره در بیرون این است که شما تنوع مکانی زیادی دارید، از باغ پشت خانه تا یک ساحل استوایی بسیار زیبا، در هر مکانی امکان عکاسی وجود دارد. ولی نکته مهم در اینجا این است که بهترین استفاده را از محلی که در آن عکاسی می کنید داشته باشید.
قوانین ثابت و مشخصی برای کار کردن در یک موقعیت وجود دارد. اگر قرار است فضای محل عکاسی به تصویر پرتره افزوده شود، در این صورت عکس شما پس زمینه خواهد داشت، ولی اگر موقعیت شما برای قرار گرفتن در پس زمینه عکس جالب نباشد، در این صورت بایستی عمق میدان (DOF) را محدود کرد و یا کادربندی تصویر را تا حد امکان بسته انتخاب کرد تا تمرکز عکس فقط بر روی سوژه باشد (پس زمینه مات شود).
برای اکثر عکس های پرتره جالب، اغلب ساده تر گرفتن سوژه ها بسیار مناسب است، بنابراین سعی کنید که از یک پس زمینه ساده و بدون طرح های اضافی مثل آسمان یا دیوار ساده و یا شاخ و برگ درختان استفاده کنید. این پس زمینه ها باعث می شوند که سوژه کاملاً در عکس جلوه کند.
اما مثل بسیاری از قوانین دیگر در بعضی موارد رعایت نکردن آن ها بهتر است. به ویژه در زمانی که می خواهید در فضای باز عکس بگیرید و محیط اطراف به اندازه خود سوژه مهم است.

عکاسی پرتره

ترکیب بندی و کادر بندی

سعی کنید قانون یک سوم را در قرار دادن صورت ( در مورد پرتره های نیمه و یا کامل) یا چشم ها ( در عکس هایی که در آن فقط کلوزآپ صورت و یا تصویر سر همراه با شانه ها گرفته می شود) اعمال کنید. این نوع قراردادن، از حالتی که سوژه در مرکز تصویر قرار می گیرد جذابیت و اثر بیشتری دارد.
در هنگام گرفتن عکس تمام قد، بایستی در مورد کادر بندی آن خوب فکر کنید. با یک نگاه ساده متوجه می شوید که بایستی از بریدن هر قسمت از پرتره خودداری کنید در نتیجه این موضوع باعث می شود که زانو ها و آرنج ها خیلی به لبه های کادر عکس نزدیک شوند.

عکاسی پرتره

ارتباط چشمی

میزان تأثیر جهت نگاه سوژه بر روی تصویر، بسیار شگفت انگیز است. در اکثر تصاویر پرتره، سوژه به پایین لنز نگاه می کند. در این حالت، حس برقراری ارتباط واقعی میان سوژه و بیننده ایجاد می شود. ولی شیوه های دیگری را نیز می توان تست کرد:
– نگاه به محدوده خارج از دوربین : از سوژه بخواهید توجه خود را بر روی چیزی نادیده و خارج از محدوده لنز دوربین متمرکز کند. در این حالت، حس صداقت به وجود آمده و بیننده با دیدن عکس، کنجکاو می شود بداند سوژه به چه چیزی نگاه می کند. این حس کنجکاوی مخصوصاً زمانی زیاد می شود که سوژه نوعی عکس العمل نشان داده باشد (مثلاً لبخند یا تعجب). این را بدانید که وقتی از سوژه می خواهید به خارج از کادر عکسنگاه کند، می توانید توجه بیننده عکس را به لبه و کادر تصویر نیز جلب نموده و او را از کانون توجه (سوژه عکس) کمی دور کنید.

عکاسی پرتره

حالت مدل

اخیراً با عکاسی مصاحبه کردم و او در مورد یک پرتره که از یک کارمند در منزلش گرفته بود با من صحبت کرد. آن ها عکس های زیادی گرفته بودند؛ عکس هایی از سر و شانه ها، چند عکس پشت میز کار، عکس هایی در مقابل تقدیرنامه های قاب گرفته شده و انواع دیگری از این قبیل. اگر بخواهیم منصفانه نظر بدهیم، تمام آن ها قابل قبول بودند ولی هیچ کدام واقعاً برجسته و چشمگر نبودند.
عکاس و مدل هر دو موافق بودند که تعداد زیادی عکس قابل استفاده وجود دارد ولی آن ها مایل بودند عکس ویژه و خاصی خلق کنند. عکاس پیشنهاد داد تعدادی عکس در حال پرش را امتحان کنند! مدل ابتدا مردد بود ولی نهایتاً به این پیشنهاد تن داد. در این حالت، سوژه در حالی که لباس رسمی کار پوشیده است، شروع به پریدن می کند! این عکس ها بسیار جالب، شگفت انگیز و کمی هم خنده دار بودند.
در حالی که ممکن است کمی احمقانه به نظر برسد، ولی این عکس ها در یک مجله به چاپ رسیدند. آن ها یک سری تصاویر برجسته و ویژه بودند و مجله را متقاعد کردند که او شخصی است که آن ها مایلند به همه نشان دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code